Історія розвитку Біляївської ЦБС




РОЗВИТОК БІБЛІОТЕЧНОЇ 


СПРАВИ В БІЛЯЇВСЬКОМУ РАЙОНІ

Випуск 1 
       В період 1917 – 1918 рр. в Україні був «книжковий голод». Особливо гострий нехват книг відчувався у новостворених сільських масових бібліотеках та хатах-читальнях. У 1918 році Раднарком прийняв спеціальний декрет «Про охорону бібліотек та книгосховищ».
       В Біляївському районі в цей період було організовано три бібліотеки в таких селах: Яськи, Троїцьке, Градениці. В середині 1920 року було відкрито бібліотеку в Біляївці. Її фонди поповнювались періодичними виданнями завдяки шефській допомозі. Лише за період з серпня по листопад було отримано 840 газет,
430 брошур. В цей час в Біляївці відкрилось дві хати-читальні.
       В селі Яськи бібліотеку було організовано у 1918 році. ЇЇ книжковий фонд організовувався з двох шкільних бібліотек, в подальшому він поповнювався з приватних бібліотек. Ініціатором створення бібліотеки в с. Градениці були перші комсомольці цього села: Угрик А.С. Риженко Ю.И., Остропальченко І.Г. Вони й організували її у 1922 році, фонд її складався із 300 екз. книг. Як книжковий фонд, так і матеріальна база бібліотек були дуже бідні. По силі своїх можливостей ці бібліотеки приймали участь у ліквідації неграмотності населення в селі.
      Згодом в 1930 році було відкрито бібліотеки у великих селах – Маяки та Нерубайське. В с. Маяки до 1941 року фонд зріс до 6050 екз. та обслуговувалось 360 читачів. В с. Нерубайське було відкрито дві при клубні бібліотеки.
      У 1934 році масова бібліотека м. Біляївка, яка обслуговувала як доросле населення, так і дітей, займала дві кімнати: абонемент та читальна зала. Обслуговуванням займались два працівники. Першою завідуючою бібліотеки була Борщ Клара Іллівна. Вже в 1936 році фонд бібліотеки зріс до 7000 екз. книг.
      У 1936 році організовується бібліотека в селі Кам’янка з фондом 2469 екз. Загалом, перед початком Великої Вітчизняної війни, в Біляївському районі налічувалось 17 масових бібліотек з книжковим фондом біля 45 тис. екз. книг. В цей період бібліотеки району були справжніми вогнищами культури, мали окремі приміщення та необхідне бібліотечне обладнання.
       В роки фашистської окупації всі бібліотеки були зруйновані та більшість книг з фондів знищено. Однак у 1944 році в районі більшість бібліотек відновлюють свою роботу Біляївська, Маяцька, Великодальницька, Вигодянська та інші. До 1948 року районна бібліотека для дорослих та районна бібліотека для дітей розміщувались у одному приміщенні. Не було бібліотечного обладнання, не вистачало книг, особливо для дітей, облік книг не проводився, каталоги не створені. В цей період було зареєстровано 610 читачів, книговидача складала 3531 екз.
        В 1957 році в районі вже діяла 31 бібліотека, з них – 22 сільських, 4 – при клубних та 3 – профспілкових. Книжковий фонд їх складав 48267 екз., або у 2,5 рази більше, ніж у 1948 році. Всі бібліотеки обслужили 7187чол., книговидача складала 97327 екз.
      Районна бібліотека для дорослих стає методичним центром по організації роботи сільських бібліотек. Кращі бібліотеки району в той час були у с. Вигода, Маяки, Троїцьке.
      У 1965 році мережа бібліотек зросла до 39, з книжковим фондом 256010 екз., книговидача склала 278520 екз. книг, а на кінець 1967 року бібліотек було вже 43, з них: 1 – районна, 1- районна для дітей, 32 – сільських, та 9 - інших відомств.
      З кожним роком бібліотеки покращували свою роботу по обслуговуванню населення, мережа їх зростає, поліпшується матеріально-технічна база. Відкриваються бібліотеки в с. Курган,
с. Дослідне, с. Жовтень. На базі профспілкової організувалась міська бібліотека на ст. Днестр, бібліотека РОСХТ в с. Майори стала міською. В 1975 році налічується 48 бібліотек всіх систем і відомств з них 1 – районна, 1- районна для дітей, 3 міських, 39 – сільських, 1 – колгоспна та 3 профспілкових. Значно виріс книжковий фонд і складає 411996 екз. книг, обслужено читачів – 48210, книговидача складала – 814682 екз., що становило 51% від кількості населення, книго забезпеченість становила 4,8 книг на одного жителя. В цей час у всіх бібліотеках організовано систему інформаційного обслуговування спеціалістів народного господарства, а на базі Мирненської сільської бібліотеки організовано обласну школу передового досвіду по інформаційному обслуговуванні спеціалістів сільського господарства.
      Виконуючи Постанову ЦК КПРС щодо централізації державних масових бібліотек, у 1975 році в Біляївському районі проведено централізацію масових бібліотек. Централізація забезпечила перебудову практично всіх сторін діяльності бібліотек, підвищила роль бібліотек у вихованні населення.
      Внаслідок централізації значно поліпшилась матеріально-технічна база бібліотек, телефонізовано, більшість бібліотек зайняли нові приміщення, забезпечено телевізорами, радіоприймачами. 14 сільським бібліотекам присвоєно звання «Бібліотека відмінної роботи», окремі з них: Маяки, Градениці, Мирне, Дальник-3, Вигода, Котовка та інші. Значно покращилась якість книжкових фондів та склад бібліотечних працівників. Із 67 працівників 7 мають вищу бібліотечну освіту, 28 –середню спеціальну.
      Центральною районною бібліотекою, як методичним центром, здійснюється робота по підвищенню кваліфікації працівників сільських бібліотек проводяться семінари, практикуми, комплексні обстеження роботи, почали діяти школи передового досвіду, школи молодого бібліотекаря.

-----------------------------------------------------------------
Випуск 2.


Краєзнавча довідка

      В 1976 році, коли в районі пройшла централізація бібліотек на чолі з директором Поповою Надією Іванівною, система налічувала 40 бібліотек, з них 1- центральна районна бібліотека, 1 – районна бібліотека для дітей, 1 – міська бібліотека та 37 бібліотек-філіалів. Централізована бібліотечна система підпорядковується районному відділу культури Біляївської районної державної адміністрації (начальник відділу -). В 1977 році директором централізованої бібліотечної системи призначена Семенюк Ганна Олександрівна, яка проявила себе справжнім фахівцем та організатором бібліотечної справи в районі. На цій посаді Ганна Олександрівна пропрацювала до 1 квітня 2004 року. Очолювала районну бібліотеку для дітей та являлась заступником директора ЦБС по роботі з дітьми Тичкова Валентина Іванівна, а з 1985 року цю посаду займає Тарасенко Надія Григорівна.
      Централізація забезпечила перебудову практично всіх сторін діяльності бібліотек. Розширюється коло бібліотечних послуг, вдосконалюється система довідково-інформаційної обслуговування. Кращі бібліотеки здобувають звання «Бібліотека відмінної роботи», це бібліотеки Маяки №1, Мирне, Кам’янка, Секретарівка, Котовка, Вигода, Градениці, Дальник №3, Нерубайське. За досягнення в роботі фахівці бібліотечної справи нагороджуються грамотами, цінними подарунками, присвоюються почесне звання «Ветеран праці».
      Визначаються конкретні напрямки роботи бібліотек. Такі бібліотеки-філії як Кагарлицька, Великодальницька №3, Секретарівська базуються на створенні краєзнавчих матеріалів. На базі Мирненської бібліотеки-філії створюється обласна школу передового досвіду по інформаційно-бібліографічному обслуговуванню спеціалістів сільського господарства. Сюди приїжджали бібліотекарі району та області, надходили книги, брошури, інформаційні видання з обласних видавництв та м. Києва. На базі бібліотеки-філіалу №1
с. Маяки працювала школа передового досвіду «Формування, організація та використання книжкового фонду».
      З’являються нові форми роботи в партнерстві з клубними закладами, школами. Запроваджуються такі заходи як читацькі конференції, круглі столи, вечори-портрети, вечори зустрічі, години права, екології, здоров’я, та інші. Найбільш резонансно в ці роки проводяться заходи з нагоди річниць Великої Жовтневої соціалістичної революції, дня народження В.І. Леніна, Великої Перемоги.
      Вносить свої корективи в діяльність бібліотек перебудова нашого суспільства – відсутність коштів, скорочення. Однак попри всі негаразди, мережу та основні кадри було збережено.
      У 2004 році централізовану бібліотечну систему очолює Матієнко Галина Миколаївна. Працюючи з 19__ р. в бібліотечній системі, Галина Миколаївна набула великий досвід в роботі. За її керівництва в більшості бібліотеках району створюються належні умови для читачів. Майже всі бібліотеки займають світлі просторі приміщення, в більшості з них проведено ремонти, забезпечено новими меблями, проводиться газове опалення. Тут працюють самовіддані люди, які вважають професію бібліотекаря не просто роботою, а покликанням своєї душі. Це, здебільшого, люди з безмежною відданістю справі і готові багато працювати задля розвитку культури серед населення.
      Саме так розуміють зміст своєї роботи фахівці бібліотек-філій
Більдюкевич Т.Я, - с. В. Дальник, Прокопова Г.І. – с. Кагарлик,
Іржевська Р.І. та Кудлай Т.А. – с. Маяки, Ткачова Л.Ф. – с. Мирне,
Буділенко Н.В. та Кафтя Н.М. – с. Троїцьке, Бурковська Л.В – с. Василівка, Пустомельник Л.Й. – с. Секретарівка, Іванова Ольга Федорівна – с. Широка Балка, Поліщук Є.П. - с. Усатове, Галата П. О. –с. Холодна Балка. Ці люди вже багато років несуть культуру та знання до своїх односельчан та являються взірцем для молодого покоління.
      В бібліотеках району створено клуби за інтересами, зокрема: -“Лялька і книга” Секретарівка, “Берегиня” – с. Маяки, «Дивослово» -
с. Березань, “Мережка”, “Оберіг», «Веселка» - с. Холодна Балка, «Прометей» та «Південна ліра» - ЦРБ. Тут читачі мають змогу організовано отримати знання за інтересами, вивчають звичаї, обряди та історію рідного краю, займаються українською вишивкою, знайомляться з місцевими літераторами. Для різновікової категорії користувачів члени клубів за інтересами проводять народно – обрядові свята: Різдва Христового, Різдвяні години «Щедрий вечір, добрий вечір», Купальські вечорниці, влаштовуються виставки рукодільниць села.
      Змістовна та цікава робота проводиться фахівцями центральної бібліотеки для дорослих (начальник відділу обслуговування Клименко Людмила Леонідівна) та районної бібліотеки для дітей (Тарасенко
Надія Григорівна), якими охоплено понад 5 тис читачів. Це творчі люди Судзіловська Т.Д., Боднар Л.А., Олійник С.М., Величко Т.С., Михайлова Т.Г. Балакан С.В., Норенко Ю.В..
       Центральна бібліотека вважається і методичним центром, у якому створено продуману систему підвищення кваліфікації, існує широка палітра навчальних можливостей. Сільські бібліотекарі отримують від кваліфікованих спеціалістів Клименко Л.Л., Коштерек Н.Й., Климович Т.Й. різноманітні інформаційні матеріали методичного та рекомендаційного характеру. Дієвий результат дають і виїзні семінари на базі кращих бібліотек. Такі семінари були проведені у Секретарівській (2006 р.), Кагарлицькій (2007 р.), Василівській (2008 р.), Котовській (2009 р.), Мирненській (2010 р.), Великодальницькій №3(2012 р).
      У 2012 році в бібліотеку - філію №3 с. Великий Дальник завітали бібліотекарі системи на черговий семінар. В бібліотеці щойно завершився ремонт і господарі Більдюкевич Тамара Яківна та Бабіченко Людмила Миколаївна зустріли своїх колег у світлій, просторій залі із змістовним та цікавим оформленням. Для учасників семінару господарі організували зустріч з фахівцями культури:: співробітником Одеського Літературного музею, заслуженим працівником культури Каракіною Оленою Олександрівною та керівником, культурологічного об’єднання «Літературна гостинна» Будинку вчених м. Одеса, членом Спілки письменників Росії Владіміровою Людмилою Борисівною.
      Своєрідним дзеркалом Одеси є Одеський літературний музей. Задушевно та досить професійно Олена Олександрівна розповіла всю безліч мистецьких постатей і творчих особистостей, що хвилею за хвилею зринають з минулих років, освячуючи наш край зоряністю свого таланту, творячи на його обширах не лише своєрідний, літературний бомонд, але й самобутній літературно-мистецький всесвіт. Це творчі біографії письменників: Е. Багрицького, В.Катаєва, К.Паустовського, Б.Ямпольського, І.Бабеля, В.Жаботинського М.Дорошевича Із задоволенням бібліотекарі прийняли запрошення побувати в музеї, щоб ближче познайомитись з іменами художнього образу одеського краю.
      «Красной кистью рябина зажглась, падали листья, я родилась…» - цими рядками Марини Цвєтаєвої розпочала свою розповідь Владімірова Л.Б. І далі, ніби співаючи, повела у світ поезії цієї неперевершеної поетеси, 120 років з дня народження якої відзначалось у жовтні цього року. Своєю розповіддю про творчу біографію поетеси, її сім’ю зацікавила Людмила Борисівна всіх присутніх в залі та передала їм своє захоплення поетесою. Продовженням цієї розповіді стала книжкова виставка про творчість Марини Цвєтаєвої.
      На завершення, Людмила Борисівна подарувала для бібліотеки-філії
с. Великий Дальник книги М.Цвєтаєвої та своїх власних творів.
      Далі працівники бібліотек із задоволенням стали глядачами фестивалю «Ні дня без пісні» у Великодальницькому сільському Будинку культури.
      У рамках щорічної Всеукраїнської виставки-форуму «Українська книга на Одещині», метою якої є збереження та примноження культурного надбання українського народу та створення сприятливих умов для видання та популяризації української книги, стало вже доброю традицією проводити виїзне свято в районах області. У травні 2010 року естафету прийняла Біляївська центральна бібліотека. Урочистості свята Української книги відбулися на площі біля районного Будинку культури. Учасниками свята були керівник апарату Біляївської райдержадміністрації Ю. Є Раздороджний, заступник голови районної ради Степаненко Л.В., а також директор ОННБ ім. Горького, голова оргкомітету Ботушанська О.Ф., заступник начальника управління культури і туризму Одеської облдержадміністрації Фролов Д.Д., директор ДП «Державне спеціалізоване видавництво» «Мистецтво» Прибєза Н.Д. Таке свято проходило вперше в районі і дало змогу всім бажаючим переглянути або придбати нову та цікаву українську книжкову продукцію, яку представляли провідні видавництва України.
      Настав час реформування бібліотек, і це добре розуміли бібліотечні фахівці Біляївської ЦБС. З ентузіазмом працівники Біляївської централізованої бібліотечної системи вирішили прийняти участь у програмі «Бібліоміст», започаткований Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX). Це партнерська робота з Агентством США з міжнародного розвитку, компанії «Maйкрософт» та Міністерства культури України, на підтримку якої Фундація Білла та Мелінди Гейтс надала грант на суму 25 млн. доларів США. І удача! В 2013 році переможцями даного конкурсу за назвою «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» стала Біляївська централізована бібліотечна система.
      В конкурсі з Біляївської централізованої бібліотечної системи взяли участь п’ять бібліотек: центральна районна бібліотека, районна бібліотека для дітей, бібліотеки – філії с. Холодна Балка (завідуюча Галата О.В.), с. Великий Дальник №3 (завідуюча Більдюкевич Т.Я.) та с. Мирне (завідуюча Ткачова Л.Ф.). З великою радістю конкурсанти сприйняти звістку про те, що стали переможцями цього конкурсу. Адже завдяки перемозі бібліотеки у кінці 2013 року дані бібліотеки отримали 15 комп’ютерів з комплектами навушників та веб-камер, ліцензійне програмне забезпечення, периферійне обладнання, чотири багатофункціональні пристрої (принтери, сканери), чотири WI-FI маршрутизатори, а також надання безкоштовного доступу до користування Інтернетом читачам. Отже, у бібліотечній системі району визначились позитивні тенденції впровадження інновацій, новітніх технологій в обслуговуванні користувачів, забезпеченні вільного доступу до Інтернет-ресурсів. Ці бібліотеки одразу стали популярними в своїх селах, особливо серед молоді, що сприяло залученню нових користувачів.
      З цієї нагоди у грудні 2013 року відбулось урочисте відкриття Інтернет-центру в районній бібліотеці для дітей. Бібліотекарів прийшли привітати представники районної влади, регіональний представник проекту «Бібліоміст», голова ГО «Асоціація жіночих організацій в Одеській області», вчителі та учні. Право відкрити Інтернет-центр було надано Гусак Л.М. - заступнику голови райдержадміністрації та Стуловій Д. - регіональному представнику проекту "Бібліоміст".
      В ході свята юні читачі демонстрували вміння користуватися комп’ютером, грати на комп’ютернім піаніно, спілкуватися по Скайпу. Учасники художньої самодіяльності в супроводі комп’ютерного музичного оформлення дарували веселі українські пісні.
      Постійний пошук нових активних форм роботи бібліотеки з книгою та користувачами дає позитивні результати. Бібліотекарі добре розуміють, що найліпший спосіб зацікавити будь-яку аудиторію бібліотеки – це комплексність послуг та партнерська підтримка.
      Саме у співпраці з партнерами бібліотеки району у 2013 році прийняли участь в районному огляді - конкурсі «Спільна діяльність бібліотек, клубних закладів і краєзнавчих музеїв області, як шлях патріотичного виховання». Переможцями конкурсу в номінації «З чого починається Батьківщина» журі визнало центральну районну бібліотеку (Клименко Л.Л.) - за презентацію книги Євгенії Коваленко «Непокоренные», присвячену 90-річчю Біляївського району та бібліотеку філію№1 с. Маяки (Іржевська Р.І.) - за комплекс заходів краєзнавчого напрямку. Це родинне свято «Велика родина, як вічна зернина на невмирущому полі життя», літературно-тематичний вечір «А жінка в світ приходить для любові» (до Дня матері), урок мужності «Ми вклоняємось вам, ветерани» (до Дня визволення села від німецько-румунських окупантів), літературно-музичну композицію «Афганістан болить в моїй душі» - в номінації «З чого починається Батьківщина».
      З метою підвищення професійної майстерності фахівців ЦБС та творчому їх зростанню, відділом культури райдержадміністрації оголошено конкурс «Краща бібліотека року», під час якого бібліотекарі показали різні напрямки своєї діяльності, представили сценарії заходів, краєзнавчі альбоми. Під час проведення підсумків до Всеукраїнського дня бібліотек кращою визнано роботу бібліотеки села Мирне (Ткачова Л.Ф.).
      21 червня 2013 року напередодні Дня Скорботи та пам’яті жертв війни в Україні в залі бойової слави Біляївського районного краєзнавчого музею центральна районна бібліотека спільно з районним Будинком культури та працівниками музею провели презентацію книги «Слово про нескорених», або ж «Непокоренные», яка присвячена пам’яті героїчного подвигу членів підпільної комсомольсько-молодіжної організації Біляївщини.
       Головним ініціатором написання книги виступила директор музею Коваленко Євгенія Василівна, яка і являється автором книги «Непокоренные, місцева письменниця, депутат Біляївської районної Ради 4-х скликань, відмінник освіти України, ветеран педагогічної праці, представник вчительської династії.
      Автори бачили перед собою завдання віднайти якомога більше документальної та фотографічної інформації. У вересні цього ж року для бібліотекарів району відбулась друга презентація книги «Слово про нескорених», яка, на сьогодні, є єдиною історичною книгою, де зібрано найбільш повну інформацію про діяльність підпільних осередків, що діяли в роки Великої Вітчизняної війни на території району. Це розповідь про життя, долі, вчинки та подвиги тих, хто відстоював мир і незалежність рідного краю. Їх імена навічно вписані в історію району. Кожна біографія – це історія життя, подвигу, неоціненного героїзму. На завершення презентації примірник книги «Слово про нескорених» було передано до фондів кожної з бібліотек району.
      З нагоди 90-річчя утворення Біляївського району (2013 р.) Біляївська районна рада ініціювала видання книги «90 років Біляївському району, яка стала літописом краю, віддзеркаленням подій, діяльності видатних особистостей, героїв Великої Вітчизняної війни – орденоносців. На сторінках книги оповіді про видатних людей, історії створення установ та організацій. Особливу увагу приділено рокам Великої Вітчизняної війни і Героям нашої Перемоги. Більша частина роботи у зборі історичних даних була проведена бібліотечними фахівцями району. По крупинці працівники бібліотек збирали матеріали, використовуючи альбоми з історії села, відомості з архівів, газет, а головне - зустрічі з очевидцями та родинами загиблих. На презентації книги, яка відбулась у районному Будинку культури в серпні 2013 року зібрались всі, хто у різні роки здійснили вагомий внесок у розвиток району. Тут зібрались кращі представники громад, творці краю і ті, хто сьогодні живе та працює в інтересах району. Книгу передали кожній бібліотеці району. Вагома частка в цьому заході також була внесена бібліотекарями району, які надали допомогу в розробці сценарію свята та стали організаторами виставок з історії сільських громад району. Окремі працівники бібліотек отримали грамоти та подарунки.
      Традиційним напрямком краєзнавчої роботи є літературне краєзнавство. Не проходить повз увагу працівників бібліотек вихід у світ нових робіт письменників-земляків. Щорічно проводяться зустрічі з письменниками – земляками. Зокрема, відомого вже багатьом біляївцям, з письменником -земляком, уродженцем м. Біляївка Анатолієм Ройченко. У 2013 році працівниками центральної бібліотеки проведено презентацію книги «Час не виліковує рани»., під час якої бібліотекарі району та читачі ще раз мали змогу познайомитись із творчістю та поспілкуватись із письменником. Збірник поезії «Біле озеро» також присвячений м. Біляївка, її жителям, старим друзям, минулому, сьогоденню та майбутньому. Творчі зустрічі з поетом-прозаїком Ройченко Анатолієм вже неодноразово проходять в центральній районній бібліотеці, бібліотеках-філіях, під час яких письменник дарує свої твори для бібліотек району.
      В бібліотеках району проводиться значна робота щодо популяризації творчості письменників-земляків. Наприклад, година спілкування «Неповторний світ поетичного слова», яку провели бібліотекарі села Маяки, познайомила читачів з творчістю поета-земляка Володимира Гетьмана. Вшанувати пам'ять поета на годину спілкування були запрошені читачі, які люблять його поезію, родичі поета. Володимир Гетьман залишив нам у спадок неповторний світ поетичного слова, яке в усіх кольорах і відтінках оспівує природу рідного села.
      Вміють працівники бібліотек не тільки працювати, а й відпочивати. Вже стали традицією, в період відзначення Всеукраїнського Дня бібліотек, поїздки до різних цікавих місць в різних куточках нашої країни. Самими запам’ятовуючими і вражаючими стали поїздки до ….

Комментариев нет:

Отправить комментарий

Ми з радістю відповімо на всі Ваші питання!